Jedná se o malebný keř, který může být plodící okrasou vaší zahrady. Prioritou je, že je nenáročný na pěstování. Avšak odmění vás velmi zdravými plody, které lze zužitkovat na mnoho způsobů.
Pěstování a množení
Lze zakoupit jak semena a vypěstovat si keř od úplného počátku. Rovněž je možno získat od pěstitelů či zakoupit již keříčkovou sazenici získanou řízkováním či dělením keřů. Poté vám vyroste keř dosahující výšky přibližně okolo dvou metrů. Hodí se i na menší prostranství a lze jej zasadit mezi okrasné keře.
I když je arónie vskutku nenáročná, v zimě snese i velmi nízké teploty, mráz, je však třeba v rámci úspěšné sklizně plodů jí poskytnout slunné místo. Rovněž není ideální zasazení do písčité půdy. Arónie je velmi úrodnou plodinou. Plody neboli tmavé bobule se sklízí ihned po dozrání, tj. v první polovině měsíce září. Aby plody dříve nesežraly ptáci, je vhodné ochránit keř sítí či starou záclonou.
Plody vydrží dostatečný čas na keři, tudíž není třeba během jednoho dne sklidit vše, ale lze postupně sklízet a čerstvé plody konzumovat. Plody disponují sladko – kyselou, někdy trochu natrpklou avšak lahodnou chutí.
Blahodárné účinky arónie
· pozitivní účinek při arteroskleróze,
· snižuje krevní tlak,
· podpora imunitního systému,
· vysoký obsah vitamínů,
· obsahuje flavonoidy, ale také v sobě ukrývá jod či kyselinu listovou,
· reguluje krevní oběh,
· pomáhá ke správné funkci jater,
· příznivě působí proti stárnutí organismu,
· pozitivní vliv na psychiku, eliminuje stres,
· je velmi silným antioxidantem,
· působí preventivně proti civilizačním chorobám,
· pro diabetiky je náhražkou sladidla apod.
Využití
Plody lze konzumovat v čerstvém stavu samotné, případně dát do jogurtu či tvarohu, rovněž lze plody zmrazit a konzumovat tak v zimním období. Z plodů lze udělat sirup, džem. Plody je možné taktéž usušit a přidávat do vloček ke snídani či do moučníků. Uplatnění arónie v kuchyni je velmi pestré. Stejně tak lze vyrobit kompot z této rostliny.