Pro mnoho žen je vaření nejen povinností, ale i koníčkem, ale ve všední den na nějaké velké vyvařování není příliš času. A není se čemu divit, když máme zaměstnání na plný úvazek, pečujeme o domácnost a rodinu a ještě chceme, aby nám zbyla chvilka pro sebe.
Pokud se chceme stravovat zároveň kvalitně a nejíst podezřelé polotovary, může nastat zásadní problém. Praktickým řešením je v takové situaci dobrá domácí polévka. Její příprava je snadná a navíc rychlá.
Především v zimě pak oceníme její sílu nás zahřát, nasytit a navodit pocit dobré pohody. Zejména krémové zeleninové a luštěninové polévky jsou velmi ceněné, a to i proto, že dokáží směle nahradit hlavní chod.
Pokud máte navíc děti, či manžela, který odmítá zeleninu, v polévce ji své rodině naservírujete v přijatelné formě a zajistíte tak dostatečný přísun vitamínů, minerálu, stopových prvků a také nepostradatelné vlákniny. Inspirujte se našimi recepty a nechte si chutnat.
Krémová dýňová polévka
Přísady na 4 porce:
· 1 kg dýně Hokkaidó
· 3 polévkové lžíce olivového oleje
· 1 větší cibule
· 1 mrkev
· 1 petržel
· Malý kousek celeru
· 200 ml smetany (nemusí být)
· Sůl, pepř, chilli, zázvor
· 1 l vody
· Opražená dýňová semínka
· Dýňový olej
Příprava: Dýni umyjeme a nakrájíme na menší kousky. Dýni Hokkaidó nemusíme loupat, neboť při vaření změkne. Omyjeme, očistíme a na kousky nakrájíme i veškerou kořenovou zeleninu. Oloupeme cibuli a nakrájíme ji nadrobno. Zahřejeme olivový olej a dáme na něj smažit cibuli, po chvíli přidáme kořenovou zeleninu a vše opékáme dozlatova. Po chvíli přidáme i dýni a společně restujeme. Zeleninu zalijeme 1 litrem vroucí vody, osolíme, opepříme a vaříme do změknutí. Trvá to cca 20 minut, podle stáří dýně.
Poté stáhneme a hmotu rozmixujeme tyčovým mixérem. Zalijeme smetanou a již nevaříme. Pokud chceme veganskou verzi, pak smetanu nahradíme rostlinnou, nebo ji nedáváme vůbec. Podle chuti přidáme chilli a sušený zázvor. Polévku rozdělíme do talířů, posypeme opraženými dýňovými semínky a pokapeme dýňovým olejem. Pokud chceme sytější verzi, pak k polévce můžeme podávat krutóny či tousty.
Bílá fazolačka
Přísady na 4 porce:
· 250 g bílých fazolí
· 3-4 kuličky nového koření
· 1 bobkový list
· 1 cibule
· 1 brambora
· 1 stroužek česneku
· 1,5 l vody
· Olej
· Sůl, pepř, ocet, majoránka
Příprava: Fazole přebereme, propláchneme a den předem namáčíme ve studené vodě. Druhý den vodu vyměníme a fazole uvaříme s bobkovým listem a novým kořením do změknutí. V jiném hrnci zahřejeme olej a osmažíme na něm cibuli nakrájenou nadrobno, po chvíli přidáme i nakrájenou bramboru, zalijeme vroucí vodu a vaříme do změknutí. Poté přidáme cca ¾ uvařených fazolí, polévku osolíme, ochutíme utřeným česnekem a octem a rozmixujeme ponorným mixérem dohladka. Nakonec do polévky vložíme zbytek fazolí, okořeníme majoránkou a podáváme.