· V bytech i domech se jídlo podává na jídelním stole v obývacím pokoji. Stůl je postaven buď ke zdi, nebo stranou v pokoji.
Na něj zavěsíme svítidlo, které osvětluje přím nebo polopřímo na stůl. To znamená, že je svítidlo plechové nebo například skleněné; vyhoví i papírové stínítko.
Žárovkaje asi 60 W, uvnitř matovaná. Výška svítidla je taková, aby při normálním vodorovném pohledu nebylo od zdroje vidět. Zase ovšem nemá být příliš nízko, aby nerušil stálý pohled do svítící plochy stínítka. Výšku zavěšení si musí určit majitel domu/bytu sám, podle svítidla a podle umístění. Stínítko je zavěšeno na raménku, je – li stůl blízko zdi nebo přímo u zdi, nebo na šňůře visící ze stropu. Mnohdy lze použít stojanového svítidla, které si přisuneme ke stolu.
· V obývacím pokojibývá další skupina nábytku. Bývá to například křeslo, kde se čte. A to potřebuje své vlastní osvětlení. Obývací pokoj nepotřebuje rovnoměrné osvětlení, jelikož se v něm nachází mnoho samostatných míst k činnostem, naopak potřebuje několik svíticích skupin, které vytváří příjemné optické prostředí. Každý člen rodiny by měl mít svůj kout, kam se uchýlí se svou prácí či k odpočinku.
· Počet televizorů u nás dostupuje již obrovských číslic. Mnoho milionů lidí se denně soustřeďuje kolem televizoru. Pokoj bývá ponořen v úplnou tmu a jen obrazovka jasně září. Světelný kontrast je příliš veliký. Bílý rámec kolem obrazovky sám příliš nepomůže snížit kontrast. Proto je třeba za zády diváků rozsvítit malé rozptylující stolní neb nástěnné svítidlo tak, aby je nerušilo. Světlo se nemá odrážet na ploše obrazovky. Pokoj již není pak úplně temný, kontrast se sníží a oko není unaveno.
· V rodinných domech je potřeba osvětlit i vchod, dvůr, sklep a další prostory. Udělá se to keramickou vodotěsnou armaturou nebo vodotěsnou armaturou kovovou přímo na zdi nebo na raménku. Sklo takové armatur je matované nebo opálové.
· V šatní komořeje nejvhodnější vodotěsné svítidlo se žárovkou asi 60 W.