Nejen fyzické osoby si potřebují někdy zažádat o půjčku. Platí to i o těch právnických, zejména v jejich začátku. Je však jasné, že nemohou mít stejné podmínky jako běžný člověk, už jen díky specifickému právnímu postavení firem.
To však neznamená, že by jim poskytovatelé nebyli ochotni vyhovět. Koneckonců, zbytečně by se tak připravili o zákazníky, což by byla hloupá obchodní strategie. Proto najdeme celou škálu podnikatelských půjček, které jsou určeny právě pro ně.
Jednou z nich je i podnikatelská hypotéka. Zde si musíme uvědomit, že na rozdíl od těch klasických je hypotéka účelová půjčka. To znamená, že peníze lze použít pouze předem daným způsobem, v tomto případě na koupi nebo i rekonstrukci nemovitosti. Ta musí být také vybrána předem, a podle ní se odvíjí částka, kterou dostaneme.
Dobrá, ale proč by ji podnikatelé potřebovali? Odpověď je jednoduchá: na koupi prostor, kde budou podnikat. Jen málokdo totiž má to štěstí, že může své produkty vyrábět či prodávat ve svém vlastním domě nebo bytě. Většinou jsou potřeba speciální prostory, které by navíc měly být i ve vhodné lokalitě. A to rozhodně není nejlevnější záležitostí.
Jak se ale taková podnikatelská hypotéka posuzuje? U té klasické hraje roli čistý měsíční příjem žadatele a fakt, zda není v registru dlužníků. Jak je tomu u podnikatelů?
Zde samozřejmě s příjmem počítat nemůžeme, koneckonců zvláště u těch začínajících tyto peníze použijí právě na to, aby nějaký mohli mít. Přesto si poskytovatelé prověřují alespoň částečně jeho finanční situaci.
Také se zajímají, zda v současné době není ona firma v insolvenci či v konkurzním řízení. V takovém případě by získání hypotéky bylo samozřejmě mnohem obtížnější, ačkoliv nikoliv nemožné.
I zde totiž existují různé typy, mezi kterými je možné volit. A je na daném podnikateli či na vedení oné firmy, aby vybrali takovou, která pro ně bude nejvýhodnější. Tak získají potřebné prostory a budou mít dostatek peněz na splácení. A to je pro poskytovatele to nejdůležitější.