Mladé výhonky rostlin obohatí váš jídelníček o paletu barev i chutí

Víte, že k tomu, abyste si pochutnali na čerstvé a křupavé zelenině, potřebujete pouze nádobu na klíčení? Vypěstovat hromadu chutných mladých výhonků rostlin je totiž opravdu snadné a dokáže to naprosto každý, kdo semenům zajistí dostatečnou vlhkost, světlo a teplo.

hrášek

Ideální nádobou na klíčení semínek je speciální sklenice anebo miska na klíčení. Zakoupíte je ve specializovaném obchodě za pár stovek korun, takže se jedná o výdaj, který si může dovolit každý z nás. Tím spíše, že je to v podstatě jediný větší výdaj, který v souvislosti s klíčením semen musíte udělat. Semínka, bez kterých se samozřejmě neobejdete, stojí pár korun a voda rovněž. Navíc se speciální nádobou je pěstování výhonků rostlin opravdu snadné a pohodlné.

Nicméně každý, kdo šetří, jak může, nešlápne vedle ani s upravenou zavařovací sklenicí, které proděraví víko do podoby provizorního síta. Pěstování klíčků je tak snadné, že se dá provádět prakticky s jakoukoli trochu vhodnou nádobou.
K úspěchu vám postačí, pokud semena nejprve důkladně namočíte ve vodě tak, že nabobtnají, a posléze je budete několik dní udržovat ve vlhkém stavu. Měla by být stále mokrá, ale neměla by ležet ve vodě. Toho dosáhnete tím, že je budete zhruba třikrát denně proplachovat čerstvou vodou. A pokud je umístíte třeba na okenní parapet, kam svítí slunce, tak vám při pokojové teplotě brzy vyklíčí a za pár dní budou výhonky zralé ke konzumaci.

sazenie

Bohatě je využijete při přípravě jídel studené i teplé kuchyně, ať už to budou saláty, přílohy, polévky anebo je budete konzumovat jen tak. Výhonky mohou mít celou řadu zajímavých chutí od nasládlé až po palčivou, nabídnou vám mnoho pestrých barev i velikostí, takže pokud se vám jeden druh rostliny omrzí, snadno jej nahradíte jiným. Navíc, pokud by vám něco z úrody zbylo, klíčky můžete skladovat v lednici až několik dnů.